Jak zwiększyć sprawność odciągów przemysłowych?

Strona głównaBudownictwo, Przemysł

Jak zwiększyć sprawność odciągów przemysłowych?

Kroplówki witaminowe na poprawę zdrowia
Młodsza Skóra na Dłużej: Jak Optymalizować Opóźnianie Procesów Starzenia
Optymalizacja google moja firma – jak ją rozpocząć?

Prawie każdy proces produkcyjny wytwarza jakiś rodzaj pyłu, oparów, mgły olejowej lub dymu. Dlatego też aby przywrócić w pomieszczeniach dobrą jakość powietrza stosuje się odciągi przemysłowe. Są to urządzenia przeznaczone do szybkiego i sprawnego usuwania z pomieszczeń zanieczyszczeń zarówno w postaci pyłów jak i gazów powstających podczas procesów spawalniczych, szlifierskich, produkcyjnych, lakierniczych. Najczęściej stosowanymi zapewne ze względu na największa sprawność są podciśnieniowe wyciągi stanowiskowe. W dużym uproszczeniu odciąg zamontowany jest nad stanowiskiem pracy i za pomocą wentylatora wciąga zanieczyszczone powietrze do wnętrza systemu odciągowego, gdzie przechodzi ono przez system filtrów zatrzymujących zanieczyszczenia. System ten jest bardzo wydajny pod warunkiem, że stanowisko pracy znajduje się w niewielkim i zamkniętym pomieszczeniu. Co jednak w przypadku dużej hali o kubaturze tysięcy m3? Efektywność wyciągu spada, gdyż zasysa on do filtracji nie tylko powietrze ze stanowiska ale i z jego otoczenia. Skutecznym rozwiązaniem problemu okazują się kurtyny przemysłowe z folii PCV, dzięki którym szybko i niedużym nakładem finansowym możemy wygrodzić stanowisko pracy wyposażone w odciąg.

Osłona stanowiska odciągowego zbudowana z kurtyn przemysłowych

Kurtyny przemysłowe to przegrody zbudowane z elastycznych i odpornych mechanicznie pasów PCV, które zapobiegają przemieszczeniu się mas powietrza pomiędzy wygrodzonymi strefami. Wygrodzenie stanowiska pracy wyposażonego w odciąg przemysłowy za pomocą kurtyn PCV pozwala zwiększyć sprawność odciągu. Nie będzie on zasysał do filtracji powietrza z całej hal a jednie z wygrodzonego pomieszczenia. Warunkiem jest oczywiści w miarę szczelna obudowa, którą należy wykonać od sufitu do posadzki, ze wszystkich stron. Alternatywnie można przy pomocy kurtyn przemysłowych zamknąć światła przejść lub bram jeżeli stanowisko odciągowe wyposażone jest w przegrody stałe np. murowane. Największa zaletą wygrodzeń PCV jest jednak możliwość swobodnego przechodzenia przez kurtynę w dowolnym jej miejscu.

Jak stosowanie odciągów wpływa na komfort pracy?

Odciągi przemysłowe także te montowane w parze z kurtynami przemysłowymi mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracy w zakładach przemysłowych, fabrykach, warsztatach a także lakierniach. Powstające podczas realizacji procesów przemysłowych pyły i gazy stanowią zagrożenie dla zdrowia pracowników i mogą się stać przyczyną powstawania chorób zawodowych. Prawidłowe i wydajne usuwanie zanieczyszczonego powietrza za pomocą odpowiednio dobranych urządzeń i optymalnie dostosowanych stanowisk pracy poprawia nie tylko komfort pracy ale też zwiększa wydajność pracowników i zmniejsza absencję chorobową.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0