Jaką rolę pełnią kurtyny montowane w bramach magazynowych?

Strona głównaBudownictwo, Przemysł

Jaką rolę pełnią kurtyny montowane w bramach magazynowych?

W podwodnym świecie
Czym jest dieta lecznicza i czy warto ją stosować?
Filmy Netflix – co aktualnie warto obejrzeć na platformie?

W okresie jesienno-zimowym, kiedy średnia dobowa temperatura z tygodnia na tydzień staje się coraz niższa, aż zimą przyjmie wartości ujemne staramy się wewnątrz obiektów zatrzymać jak najwięcej ciepłą. Uruchamiamy systemy ogrzewania, zamykamy drzwi i bramy, regulujemy zawiasy w oknach do bardziej szczelnych ustawień zimowych. Co jednak w przypadku, kiedy prowadzimy firmę i w magazynie z uwagi na duży ruch towarów musimy przez godziny pracy pozostawić bramę magazynową otwartą aby nie utrudniała prac przeładunkowych? Jak powszechnie wiadomo przez taką otwartą bramę może się prze kilka godzin wychłodzić nie tylko mały magazyn ale też spora hala. Rosną wówczas nakłady na energię niezbędną do ogrzania budynku do odpowiedniej temperatury. I nie ma znaczenia czy używamy do tego paliw stałych, płynnych czy prądu. Koszty będą spore.

Dlatego też przedsiębiorcy zaczęli poszukiwać rozwiązań, które zapewniłyby ciepło wewnątrz magazynu i jednocześnie pozwoliłyby na ciągłe prace przeładunkowe prowadzone przez światło otworu bramowego. Obecnie najbardziej popularne rozwiązania to kurtyny paskowe i kurtyny powietrzne.

Izolacja termiczna z kurtyn paskowych

Jednym ze sposobów zatrzymania ciepła wewnątrz obiektu jest montaż w otworze magazynowym kurtyn z folii PCV. Kurtyny paskowe zapobiegają wnikaniu do wnętrza chłodnych mas powietrza i jednocześnie zatrzymują ogrzane powietrze wewnątrz budynku. Dodatkowo nie ograniczają one ruchu pieszego i mechanicznego przez światło bramy, dzięki Czemy prace załadunkowe czy rozładunkowe mogą trwać nieprzerwanie bez obaw o nadmierne wyziębienie obiektu. Jak to jest możliwe? Zasadza działania kurtyn paskowych jest w zasadzie prosta i sprowadza się do grawitacji. Zamontowane w nadprożu lub na ścianie nad nadprożem pasy z elastycznej folii PCV zwisają swobodnie. W kurtynach o większej szczelności zachodzą on na siebie po kilka procent z każdej strony, dzięki czemu nie Torza się pomiędzy wstęgami szczeliny. Kurtyna do bramy stawia większy opór nie tylko masom powietrza ale też silnym podmuchom wiatru i przeciągom.

W momencie przechodzenia czy przejeżdżania przez kurtynę PCV pasy rozchylają się na boki po czym samoczynnie wracają do pierwotnej pozycji. W ten sposób umożliwiają ruch towarowy i chronią magazyn przed wyziębieniem. Kolejną kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest bardzo dobra charakterystyka cieplna folii PCV. Nie od dzisiaj wiadomo że tworzywa sztuczne to dobre izolatory termiczne, wśród których najlepszymi parametrami cieszy się styropian (polistyren). Drugim w kolejności materiałem cechującym się niskim przewodzeniem ciepła jest właśnie folia PCV z której wykonuje się kurtyny paskowe. To właśnie dzięki temu współczynnikowi cienka kurtyna PCV jest tak dobrym izolatorem termicznym i pozwala zaoszczędzić sporą kwotę na ogrzewaniu nieszczelnego obiektu magazynowego, czy jakiegokolwiek innego.

Brama magazynowa izolowana za pomocą kurtyny powietrznej

Drugą opcją pozwalająca na odizolowanie ogrzanego wnętrza od zimnych mas powietrza na zewnątrz jest kurtyna powietrzna. Montowana zazwyczaj nad otworem bramowym wydmuchuje strumień ciepłego powietrza w kierunku posadzki. Dzięki temu swobodny przepływ mas ogrzanego, wewnętrznego i chłodnego zewnętrznego powietrza jest utrudniony a ruch towarowy może odbywać się bez przeszkód. Wadą tego rozwiązania jest energochłonność. Konstrukcja kurtyny powietrznej opiera się o nagrzewnicę elektryczną oraz turbinę wymuszającą obieg nagrzanego powietrza. Czyli urządzenie to musi zużyć spore zasoby energii elektrycznej aby sprawnie izolować obiekt. W porównaniu z potrzebującymi dużych ilości prądu elektrycznego kurtynami powietrznymi kurtyny paskowe są równie skuteczną i o wiele tańszą alternatywą izolacji bramy magazynowej. Dodatkowym atutem kurtyn PCV jest prostota ich montażu oraz bezobsługowa eksploatacja.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0