Kiedy zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu, chcemy mieć pewność, że uda się nam znaleźć ten naprawdę korzystny. Wybór ofert na rynku jest jednak tak duży, że naprawdę nietrudno o zamęt w głowie. Doradca kredytowy to specjalista, który w takiej sytuacji może nam naprawdę pomóc. Posiada on wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, aby pomóc w wyborze takiej oferty kredytowej, która najlepiej wpisze się w posiadane potrzeby i możliwości finansowe. Na czym polega praca doradcy kredytowego? Co warto wiedzieć o tej profesji?
Kim jest doradca kredytowy?
Doradca kredytowy to osoba, której obowiązki zawodowe polegają na znalezieniu dla klienta najbardziej korzystnej oferty kredytowej i wsparciu w procesie starania się o kredyt. Niektórzy doradcy podejmują się prowadzenia negocjacji z bankiem po to, aby klient mógł cieszyć się jeszcze lepszymi warunkami kredytowania. Bardzo długo zawód ten był zupełnie niekontrolowany, co sprawia, że często jego wykonywania podejmowały się osoby, które kompletnie się na tym nie znały. Obecnie niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na świadczenie usług w zakresie pośrednictwa kredytowego. Niektórzy doradcy posiadają również licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Nie jest to jednak wymagane.
Jakie są zadania doradcy kredytowego?
Doradca kredytowy w swojej pracy wykonuje szereg zadań. Zalicza się do nich:
-
ocena zdolności kredytowej;
-
pomoc w porównaniu ofert;
-
negocjacje z bankiem;
-
wsparcie w wypełnianiu dokumentów, które klient musi złożyć w banku.
W związku z tym musi on posiadać rozległą wiedzę na temat procedury udzielania kredytów. Bardzo ważna jest umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Tylko wówczas doradca będzie w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków.
Jak wygląda ocena zdolności kredytowej przez doradcę?
Aby doradca kredytowy mógł nam znaleźć odpowiedni kredyt, musi wiedzieć, jakie są nasze możliwości finansowe. Dlatego jednym z elementów jego pracy jest ocena zdolności kredytowej. Należy jednak pamiętać, że bazuje ona na dokumentach, które dostarczymy. Jeśli zataimy jakieś obciążenia finansowe, musimy liczyć się z tym, że ocena nie będzie zgodna z rzeczywistością. Dlatego we współpracy z doradcą kredytowym bardzo ważna jest szczerość. Tylko bowiem wówczas jego praca ma sens i może przynieść oczekiwany efekt.
Dlaczego porównanie ofert jest takie ważne?
Warto pamiętać, że oferty poszczególnych banków mocno się między sobą różnią. Klienci bardzo często uważają, że jeśli bank proponuje niską ratę, to jest to kredyt najbardziej korzystny. Tymczasem w wielu wypadkach wcale tak nie jest. Doradca kredytowy porównuje między sobą oferty, uwzględniając marżę banku, RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę procentową, sprawdza, czy oferty nie zawierają ukrytych kosztów. Wyniki analiz przedstawia klientom, wskazując, która oferta jest w jego ocenie najbardziej odpowiednia. Oczywiście klient nie musi kierować się informacjami przedstawionymi przez doradcę. Warto jednak na nich bazować, jeśli zależy nam na korzystnym kredycie.
KOMENTARZE